Porady

Potrzebujesz pomocy prawnej? Sprawdź, jak wybrać dobrego prawnika

Sprawy o rozwód, podział majątku, sprawy spadkowe, sprawy związane z klauzulami abuzywnymi (niedozwolonymi) w umowach, kradzieże – to tylko wybrany obszar, którym zajmują się prawnicy. Jak wybrać dobrego specjalistę w danej dziedzinie prawa?

Prawnik jako specjalista w prawie może zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc w każdej sytuacji, gdy pojawia się konieczność interpretacji aktualnych przepisów, a także przygotowania dokumentów lub wystąpienia przed sądem.

Kiedy warto udać się do prawnika?

Do prawnika warto udać się wtedy, gdy potrzebujemy porady prawnej. To główny zakres obsługi kancelarii prawnych. Specjalista może wtedy bliżej przyjrzeć się konkretnemu problemowi i wyjaśnić go w oparciu o obowiązujące przepisy.

Także do prawnika warto udać się wtedy, gdy pojawiają się problemy z prawem, na przykład karnym, karno-skarbowym, spadkowym czy gospodarczym. Kancelaria może pomóc podejrzanemu, oskarżonemu, a także oskarżycielowi.

Istnieje zatem wiele sytuacji, gdy konieczna jest pomoc specjalisty w dziedzinie prawa. Tutaj pojawia się pytanie – do kogo warto się udać?

Adwokat czy radca prawny?

Usługi prawne świadczą kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych. Gdy chodzi o prawników takich jak adwokaci Kraków to szeroka gama ofert, podobnie jak w przypadku radców prawnych. Jaką kancelarię wybrać?

Obecnie zakres usług adwokatów oraz radców prawnych jest praktycznie taki sam. Różnice dotyczą jedynie sytuacji, gdy radca zatrudniony jest na umowie u pracodawcy – wtedy nie może występować jako jego obrońca w sprawach karnych i karno-skarbowych.

Zatem dzisiaj osoby chcące uzyskać pomoc prawną mogą udać się zarówno do kancelarii adwokackiej, jak i do kancelarii radcowskie – w każdej z nich mogą otrzymać kompleksową, profesjonalną pomoc.

Czym warto kierować się przy wyborze prawnika?

Doby prawnik jest niezbędny zarówno wtedy, gdy chodzi o interpretację przepisów, jak i wtedy, gdy konieczne jest wytoczenie sprawy sądowej. Przy wyborze takiego specjalisty warto kierować się poniższymi kwestiami:

  • doświadczenie prawnika
  • specjalizacja prawnika – wiedza w danej dziedzinie prawa
  • opinie i referencje na temat prawnika

Nie warto brać pod uwagę wyłącznie kosztów obsługi prawnej. Warto dopłacić, aby otrzymać fachowe, kompleksowe usługi, aby mieć pewność, że temat został dogłębnie zaprezentowany i prawnik nie pominął żadne istotnej kwestii.

Z adresami kancelarii adwokackich i radcowskich można zapoznać się już teraz online. W sieci można wyszukać też opinie na temat prawników działających w różnych miastach.